ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur. Jaka jest przyszłość tego

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur. Jaka jest przyszłość tego

Post autor: admin. med. »

ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur. Jaka jest przyszłość tego systemu?
W ocenie pracodawców uproszczenie systemu emerytalnego mogłoby przynieść szybkie oszczędności. Sam ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur, oprócz tego płatnikiem jest KRUS, są oddzielne emerytury dla służb mundurowych oraz sędziów i prokuratorów. Do ich obsługi potrzeba sztabu ludzi w instytucjach wypłacających i u pracodawców - zauważa serwis polskatimes.pl.

Bronisław Szajda, członek zarządu i dyrektor ds. ekonomicznych spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny, jako reprezentant pracodawców ocenia, że system wymaga gruntownej przebudowy, choć jest to decyzja trudna dla polityków. Twierdzi, że "powinniśmy zmierzać w kierunku emerytur socjalnych, w jednakowej wysokości dla wszystkich Polaków i promowania dodatkowego, indywidualnego oszczędzenia na starość.

Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu uważa, że dotychczasowe sposoby oszczędzania w różnych prywatnych funduszach nie przynoszą oczekiwanych korzyści.

Z kolei dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, zwraca uwagę, że dla systemu emerytalnego najlepiej jest, gdy kwota wypłaconych składek jest równa tej, która wpływa do systemu. Przypomina, że już na 2016 rok zaplanowano ok. 52 mld zł deficytu w ZUS, jednak jego zdaniem Zakład nie zbankrutuje, bo stoi za nim państwo, które ma sześciokrotnie wyższe oszczędności.

Podkreśla, że konieczne jest ustalenie, jak ten system ma funkcjonować. Najprostsze w ocenie ekonomisty z WSB jest podnoszenie składek i jego zdaniem właśnie tak się stanie, kiedy od stycznia 2017 r. wejdzie w życie podwyżka wynagrodzenia minimalnego o 150 zł, do 2000 zł brutto.

Więcej: polskatimes.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post