Związki zawodowe i pracodawcy idą na kompromis ws. wieku eme

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Związki zawodowe i pracodawcy idą na kompromis ws. wieku eme

Post autor: admin. med. »

Związki zawodowe i pracodawcy idą na kompromis ws. wieku emerytalnego?
4 kwietnia 2016 r. organizacje pracowników i pracodawców wypracowały wspólne stanowisko w sprawie emerytur, a odrębne zdanie zgłosiła jedynie Konfederacja Lewiatan - informuje Gazeta Wyborcza. Jednak porozumienie parafowali przedstawiciele w zespole ds. ubezpieczeń społecznych, a nie szefowie poszczególnych organizacji.

Związkowcy i pracodawcy zrzeszeni w Radzie Dialogu Społecznego od kilku tygodni dyskutują na temat tego, w jakim wieku Polacy powinni przechodzić na emeryturę. Do tej pory nie mogli jednak wypracować wspólnego stanowiska, na które czeka rząd.

Czytaj więcej: Prezydencki projekt ws. emerytur dzieli związkowców i pracodawców

Jednak 4 kwietnia 2016 r. zespół Rady Dialogu Społecznego ds. ubezpieczeń społecznych przyjął stanowisko, że strony zgadzają się na „zatrzymanie zmian w wieku emerytalnym, czyli zaaprobowanie, iż dla kobiet byłoby to 61 lat, dla mężczyzn 66 lat życia”, oraz na „nabycie prawa do emerytury w przypadku kobiet po osiągnięciu 35 lat okresów składkowych, w przypadku mężczyzn po osiągnięciu 40 lat okresów składkowych".

Pod tym stanowiskiem podpisali się głównie związkowcy z NSZZ Solidarność i OPZZ oraz pracodawcy z Business Center Club - jednak są to jedynie podpisy ich przedstawicieli w zespole ds. ubezpieczeń społecznych, a nie podpisy szefów poszczególnych organizacji - zauważa GW. Pod porozumieniem nie podpisała się Konfederacja Lewiatan i zgłosiła odrębne stanowisko, zgodnie z którym rekomenduje równy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

O dalszych losach wstępnego porozumienia ma zdecydować zbierające się 7 kwietnia 2016 r. prezydium Rady Dialogu Społecznego, na którym będą szefowie wszystkich organizacji zrzeszonych w RDS - informuje GW.

Więcej: wyborcza.biz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post