Żywienie niemowląt w 1. roku życia

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Żywienie niemowląt w 1. roku życia

Post autor: Asystentka »

Dr med. Piotr Dziechciarz, dr n. med. Dorota Gieruszczak-Białek, lek. Andrea Horvath-Stolarczyk, prof. dr hab. med. Hanna Szajewska
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Konieczność wprowadzania pokarmów uzupełniających do diety niemowlęcia wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na składniki odżywcze, których samo mleko nie może już dostarczyć.

Pokarmy uzupełniające wprowadza się do diety m.in. w celu:

dostarczenia dodatkowej energii, żelaza, witamin oraz pierwiastków śladowych;
przygotowania niemowlęcia do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym okresie życia.

Przedyskutuj z lekarzem sposób rozszerzania diety u Twojego dziecka, tzn. czas, rodzaj i kolejność wprowadzania nowych pokarmów. Wprowadzanie pokarmów uzupełniających rozpocznij pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia.

Optymalny wiek i kolejność wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów uzupełniających jest przedmiotem wielu dyskusji, a praktyka w tym zakresie znacznie się różni w wielu krajach.

Między 4. a 6. miesiącem życia u niemowląt zanika naturalny odruch usuwania z buzi wszelkich ciał obcych (np. łyżeczki lub papkowatego pokarmu). W tym czasie dziecko nabywa też umiejętność utrzymania się w pozycji półsiedzącej (siedzenie z podparciem) oraz zaczyna kontrolować ruchy głowy i szyi. Są to znaki, że jest już gotowe do przyswojenia nie tylko płynów, ale także pokarmów o innej konsystencji.

W tabeli poniżej przedstawiono schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. Zaleca się, aby u niemowląt karmionych wyłącznie piersią, pierwsze posiłki uzupełniające wprowadzić po ukończeniu 6. miesiąca życia. Natomiast u niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym (tzw. karmienie sztuczne), takie żywienie można rozpocząć 1—2 miesiące wcześniej. cd..mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post