Nowe prawo ujednolica uprawnienia pielęgniarek systemu w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Teraz przy świadczeniach ratujących życie będą mogły zastępować ratownika.
Jak informuje Rzeczpospolita, takie rozwiązanie wprowadza wchodzące w życie 23 marca br. rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego zastępuje rozporządzenie wydane na podstawie poprzedniej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, warunkowo obowiązujące po uchyleniu poprzednich przepisów.
Przepisy wskazują, że w sytuacji zagrożenia życia pacjenta pielęgniarka, podobnie jak ratownik, będzie mogła wykonywać czynności ratujące życie bez zlecenia lekarza. I podobnie jak ratownik będzie mogła w nagłych wypadkach bez zlecenia lekarskiego podawać dożylnie leki.
Warunkiem jest ukończenie kursu pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologicznego lub chirurgicznego.
Nowe uprawnienia pielęgniarek- będą mogły zastąpić ratownika
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Nowe uprawnienia ratowników medycznych
autor: admin. med. » » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1474 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
-
-
-
Czy szpitale będą mogły zarabiać na prywatnych pacjentach
autor: admin. med. » » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 930 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
-
-
-
Firmy farmaceutyczne będą mogły zmniejszyć dopłatę pacjenta
autor: admin. med. » » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1222 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
-
-
-
Szpitale publiczne będą mogły leczyć pacjentów komercyjnych?
autor: Asystentka » » w Smutno i śmieszne, w służbie zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1027 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
-