Tłuszcze nasycone szkodzą czy jednak nie?

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Tłuszcze nasycone szkodzą czy jednak nie?

Post autor: admin. med. »

Tłuszcze nasycone nie tak groźne jak sądzono?
Niebawem może się okazać, że rekomendacje dotyczące ograniczenia spożycia tłuszczów nasyconych są już nieaktualne. Dotąd uważano, że tłuszcze zawarte np. w maśle, śmietanie, serach czy w mięsie nie powinny przekraczać 10 proc. całkowitej ilości spożywanych kalorii.

Eksperci brytyjskiego rządu rozpoczęli właśnie przegląd dotychczasowych rekomendacji dietetycznych. Prace ruszyły, gdy pojawiły się informacje, że niesłusznie „demonizuje” się rolę bogatej w tłuszcz żywności.

Oficjalne protokoły i dokumenty dotyczące prac grupy roboczej Naukowego Komitetu Doradczego ds. Żywności (Scientific Advisory Committee on Nutrition, SACN) na temat wpływu tłuszczów nasyconych na zdrowie świadczą, że podjęto decyzję o ponownym przeanalizowaniu zaleceń rządu w kwestii ich spożywania. Proces ten odbywa się w „kontekście ostatnich metaanaliz wskazujących, że nie istnieją znaczące powiązania między spożywaniem tłuszczów nasyconych a występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego”.

Grupa robocza SACN przeanalizuje kwestię spożycia tłuszczów nasyconych i wszelkich możliwych powiązań tego faktu z ogólnymi wskaźnikami umieralności, chorobami serca, cukrzycą typu 2 oraz rakiem. Express Ilustrowany zauważa, że przegląd może doprowadzić do największych w czasie ostatnich dekad zmian w kwestii zaleceń dietetycznych i że od tłuszczu może okazać się groźniejszy cukier.

Wstępny projekt raportu ma być gotowy w roku 2017.

Więcej: expressilustrowany.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post